Darcovstvo krvi

DAROVANIE KRVI

Prosím preštudujte si informácie, či spĺňate podmienky na darovanie krvi.

Dotazník, ako sa pripraviť na odber, kedy nemôžete darovať krv. 

V prípade užívania liekov sa môžete informovať na: http://www.mojakrvnaskupina.sk/lieky-a-darovanie-krvi.

Ráno pred odberom môžete zjesť krajec chleba alebo pečivo s džemom a vypiť aspoň 0,5 litra tekutín - čaj, minerálka, ovocný džús, šálku kávy. Dostatok tekutín si môžete dopriať už deň predtým. Nejedzte žiadne tučné a mliečne jedlá. Doprajte si dostatok spánku. Taktiež po odbere si neplánujte fyzicky náročné aktivity ani psychickú námahu. 

V deň odberu máte parkovanie v areáli Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica zadarmo.

KROK ZA KROKOM

UTOROK, PIATOK 6:30-9:00

1. Evidencia darcov krvi - okienko za vstupom /nachystajte si občiansky preukaz, kartička poistenca, "starí" darcovia krvi - preukaz darcu/;

- darcom je k dispozícii šatňa, kde si môžu uložiť osobné veci a oblečenie;

- evidujú Vás pod čiarovým kódom /zvýraznené posledné dvojčíslie tohto kódu je Vaše číslo, podľa ktorého Vás budeme volať na ďalšie vyšetrenia/;

- dostanete dotazník, ktorý je potrebné vyplniť /ak ste si priniesli vopred vyplnený dotazník, ktorý ste stiahli na našom webe - v spodnej časti tohto príspevku v Dokumenty na stiahnutie, upozornite na to pracovníčku v evidencii, aby k dotazníku priradila správne číslo !!/;

- ponúknite sa čajom a keksíkmi, doprajte si hlavne veľa čaju !!

2. Odber krvi na vyšetrenie krvného obrazu a krvného tlaku u sestričky (3. dvere).

3. Lekárske vyšetrenie a zhodnotenie Vašej spôsobilosti darovať krv.

V prípade, že ste zdravotne spôsobilý darovať krv, vrátite sa k evidenčnému okienku, kde Vám dajú potrebné dokumenty k odberu do krvného vaku. V prípade, že nie ste spôsobilý darovať krv, odovzdajte Vaše dokumenty v okienku na konci chodby u dokumentačnej pracovníčky. Dokumentačná pracovníčka Vám vystaví potvrdenie do práce.

4. S príslušnými dokumentami sa dostavte do čakárne (dvere pod TV), kde si dôkladne umyte lakťovú jamku, z ktorej Vám budú robiť odber do krvného vaku. Čas odberu je cca 4-10min. Bude Vám odobraté 450 (+/-50) ml krvi sterilným jednorazovým materiálom, ktorý nepredstavuje pre zdravého človeka žiadne riziko. 

Ak sa necítite dobre, oznámte nám to prosím. Vedľajším účinkom ako pokles krvného tlaku, modriny a krvácanie sa dá predchádzať. Po odbere si na miesto vpichu talčte 10 min. Poseďte 5 min v čakárni. Prvodarci si poležia 10 min už na lôžku. 

5. Odovzdanie dokumentácie v okienku dokumentačnej pacovníčke (okienko pod TV), kde dostanete lístok na občerstvenie v našom bufete, potvrdenie do práce/školy a preplatenie cestovného lístka.

Odporúčame zvýšenú opatrnosť pri riadení motorového vozidla. Rozhodne neodporúčame viesť motorové vozidlo bezprostredne po odbere krvi.

Strávite u nás približne 1 - 2,5 hod. - v závislosti od počtu darcov. 

VŠETKÝM DARCOM VOPRED ĎAKUJEME !!! 

Ďalšie informácie nájdete tu:

http://darujkrv.redcross.sk/daruj_krv

http://www.mojakrvnaskupina.sk/

Dokumenty na stiahnutie

Fotogaléria

Voľné pracovné miesta

Partneri